Programator Danfoss Icon – Sterowanie PWM

Programatory Danfoss Icon to nowe urządzenia wprowadzone do katalogu w 2017 roku dedykowane do ogrzewania podłogowego. Propozycja Danfoss Icon opiera się na dwóch modelach. Podstawowy model, w którym ustawiamy temperaturę i wybieramy rodzaj grzania podłogowego zależny od pasywności cieplnej, jest wyjątkowo prosty w funkcjonowaniu. Kolejne urządzenie ma ekstra regulator tygodniowy oraz łącze na opcjonalny sensor podłogowy. Daje to opcja automatycznego obniżania temperatur na godziny nocne i gdy jesteśmy nieobecni w/g jednego ze wskazanych programów tygodniowych. Dzięki temu mamy możliwość zaoszczędzić na ogrzewaniu. Ekstra sensor temperatury podłogi warto zamontować, gdy:

– temperatura podłogi powinna być na stałym poziomie,

– mamy zasilanie ogrzewania podłogowego z pieca o wysokich temperaturach (np. stałopalnego) i chcemy zadbać, by nie przegrzać podłogi szczególnie, gdy jest drewniana.

Regulacja PWM

Regulacja szerokością impulsu (PWM) to najbardziej skuteczna metoda regulacji obiegiem grzejnym o dużej bezwładności cieplnej. Do takich obiegów grzejnych należą:

– wodna podłogówka

– podłogówka elektryczna

– podłogówka wodna w starych instalacjach o dużej pojemności wodnej

W odróżnieniu od podstawowego termostatu, który włącza się i wyłącza jedynie dla wybranej temperatury, regulator PWM funkcjonuje w inny sposób. Wybiera „okna czasowe” załączenia i wyłączenia elementu grzewczego w taki sposób, by podtrzymać temperaturę najbliżej nastawionej temperatury i dogrzewa: niewielkimi impulsami wtedy, gdy temperatura docelowa została uzyskana. Dzięki temu szybciej reaguje na wahania temperatury, co procentuje wyższą ekonomiką funkcjonowania. Regulatory Danfoss Icon mogą kierować napędami elektrycznymi 230V o łącznej mocy do 10W. Ze względu na atrakcyjną cenę można pokusić się o dopasowanie ich do grzania na prąd. wystarczające jest, by dokupić mini przekaźnik z cewką na 230V i łączami o maksymalnym obciążeniu 16 A. Koszt takiego urządzenia to ok. 16-20 zł. Takie rozwiązanie podpowiadamy osobom z orientacją w zakresie elektrotechniki.